Zarijina pesma

Osnovni tekst: Luka 1,67-79

Isak Vats je bio genije. Kada je imao četiri godine, naučio je latinski; u devetoj godini, grčki; u jedanaestoj, francuski; a u trinaestoj, hebrejski. Njegovo poetsko prerađivanje Psalama bilo je veličanstveno. Na žalost za Isaka, nije bio lepog izgleda. Jedina njegova prilika da doživi ljubav došla je i prošla sa mladom damom po imenu Elizabet Singer, koja se zaljubila u Vatsa kroz njegove objavljene pesme, a nikad ga nije videla. Elizabet je bila toliko zanesena ovim čovekom koji je umeo tako duboko i strastveno da piše da je odbacila sav oprez i pisala mu, pitajući ga da je oženi.

Međutim, kada su se konačno sreli, Elizabet je povukla svoju ponudu. Kasnije je pisala da je Isak Vats bio visok samo 1,6 metara, imao je bledo lice, kriv nos, istaknute jagodične kosti i male oči boje smrti. “Divila sam se dragulju, a ne kovčegu u kojem se nalazio,” zapisala je Elizabet.

Isak se nikada nije ženio, proveo je svoj samački život usmeren na Božju slavu. Godine 1719., Vats je objavio svoje poetsko delo zasnovano na Psalmu 98, koje će uskoro postati jedna od najvećih hrišćanskih himni svih vremena: “Radost svetu” (kod nas, “Himne i duhovne pesme”, 39 – “Nek peva svet”, prim. prev.). Zbog ove pesme poželeo sam da napravim seriju propovedi o pesmama koje govore o Hristovom rođenju. One se nalaze na početku poglavlja u Luci, a pevaju ih neke ključne biblijske ličnosti.

Ono što pevaju je divno, najpre zbog njihove sposobnosti da spontano komponuju nešto tako duboko, a zatim jer prikazuju čisti, radosni, eksplozivni uticaj rođenja bebe dečaka, ne samo za njihovo vreme, već za sva vremena. To su pesme utehe i poziva, pesme tihog mira i globalne radosti, pesme koje um i srce umotavaju oko najvažnijeg trenutka u istoriji sveta.

Želim da razmišljamo o četiri originalne kompozicije koje najbolje prikazuju značenje tog najvećeg čuda. Pesme dolaze i prolaze; ove su istrajale dva milenijuma. Želimo da zađemo iza scene kod svakog pesnika i osetimo revoluciju na koju je muzika napisana. Naša prva pesma je Zarijina radost, čija se pesma na latinskom zove “Benediktus” i zapisana je za nas u Luci 1,67-80.

 

Uvod

Vraćajući se na peti stih, saznajemo da je Zarija sveštenik u Jerusalimu koji je oženjen svešteničkom kćeri po imenu Jelisaveta. To je bilo smatrano retkim i divnim za sveštenika, jer će ona bolje od drugih razumeti zahteve svešteničkog života. Šta više, ona je volela Gospoda svim svojim srcem, baš kao i Zaharija. Njihova sreća na dan venčanja nije se mogla sakriti. Siguran sam da su mnogi čestitali Zahariji, izričući blagoslove nad ovim naročitim parom. “Neka vas Gospod blagoslovi s mnogo dece,” sigurno su najčešće govorili. “I neka pošalje Mesiju kroz vas da oslobodi naš narod.”

To je bio san svih mladih parova u Izraelu. Svaka jevrejska nevesta rano je učena da ima veliku porodicu jer njen sledeći sin može da bude Mesija, od neba poslan Izbavitelj Izraela. Svaki jevrejski muž ženio se s tom teološkom nadom. Ako ikada postoji par koji ima sve prave uslove iz strogo ljudske perspektive da bude izabran kao instrument kroz kojeg će Bog poslati svog Heroja da ispravi stvari, onda su to bili Zarija i Jelisaveta.

Zato sedmi stih sadrži toliko mnogo bola. On jednostavno navodi: “I ne imahu dece; jer Jelisaveta beše nerotkinja, i behu oboje već stari.” Toliko mnogo molitava, toliko mnogo suza i pitanja bez odgovora nalazi se skriveno između tih redova. U kulturi u kojoj je postojao neverovatni kulturološki i porodični pritisak da serađaju decu, roditelji bez dece osećali su se manjkavo, smatrajući da ih je Bog zaobišao. Ako ste ikada čeznuli za nečim svim svojim srcem, onda znate kakvu su vrstu samoispitivanja i predanja Zarija i Jelisaveta načinili. Znate kako se razočarenje pretvorilo u tugu, tuga u očajanje, a očajanje u rešenost. Sada, pošto su prošle tolike godine, oni su već odavno spakovali sve svoje nade.

 

Zarija i Božji Poziv

Kada stignemo do osmog i devetog stiha, Zarija je već starac. Možda je zato bio potpuno nespreman za ono što se dogodilo! Čujemo šalu koju govori nam Bog da daje decu kada smo mladi, kada imamo energije i strpljenja da podnosimo njihovu energiju i nestrpljenje. Siguran sam da je i Zarija znao za tu šalu i verovao u nju. Ali sve će se to promeniti.

Ionako je to već bio najvažniji dan u Zarijinom životu. Sveštenik je mogao da provede mnogo godina a da ne bude izabran za dužnost u Hramu; bilo je veoma mnogo sveštenika u Jerusalimu. Ali Zariji će se upravo ostvariti jedan san. Ne samo što je izabran za dužnost u Hramu, već mu je dodeljeno da prinese tamjan, što je privilegija koja se dobijala samo jednom u životu. Kada je sveštenik prinosio tamjan, nalazio se neposredno izvan zavese iza koje se nalazila Svetinja nad svetinjama, gde se manifesovala Šekina, Slava Božjeg prisustva. Samo je prvosveštenik prilazio bliže otkrivenoj Božjoj prisutnosti i to samo jednom godišnje. Jevrejska tradicija je govorila da sveštenik koji je izabran da prinese tamjan postaje “bogat i svet” do kraja života.

Zarija se veći deo života pripremao za ovu mogućnost i pažljivo je prolazio proceduru koja mu je dodeljena kada ga je prekinuo anđeo Gospodnji, Gavrilo. Možete li da zamislite ovog starog čoveka kako stoji sa kadionicom u ruci, a usta mu se otvaraju od čuđenja dok sluša reči od 13. stiha pa nadalje:

“A anđeo reče mu: Ne boj se, Zarija; jer je uslišena tvoja molitva: i žena tvoja Jelisaveta rodiće ti sina, i nadeni mu ime Jovan. I biće tebi radost i veselje, i mnogi će se obradovati njegovom rođenju. Jer će biti veliki pred Bogom…”

Gavrilo dalje govori Zariji da će ovaj sin ići pred Bogom u duhu i sili Ilijinoj, “da pripravi Gospodu narod gotov” (17. stih). Zarijin sin bio je odavno prorečeni preteča Mesijin, koji će biti Isus.

 

Nevera i Znakovi

Zarija je odbio da poveruje anđelu. Njegov odgovor jednostavno je glasio: “Starci ne dobijaju bebe.” Govori da neće poverovati bez znaka. Zato Gavrilo u osnovi govori: “Evo ti znak,” i od tog trenutka i tokom narednih devet meseci Jelisavetine trudnoće, Zarija nije mogao da progovori ni jednu jedinu reč.

Kada je sledeći put Zarija progovorio, bilo je to da svom sinu da ime Jovan, kao što je anđeo uputio. U tom radosnom trenutku, dok je držao svog sina u naručju, Zarija je zapevao pesmu hvale Bogu. To je njegov “Benediktus.” Reči ove pesme vode nas iza scene u srce pobožnog čoveka na veče utelovljenja, kada je Bog postao čovek.

 

Benediktus – Pesma Blagodat

Tada je njegov otac Zarija bio pun Svetog Duha i prorokovao je:

“Blagosloven Gospod Bog Jakovljev što pohodi i izbavi narod svoj,

I podiže nam rog spasenja u domu Davida sluge svog,

Kao što govori ustima svetih proroka svojih od veka

Da će nas izbaviti od naših neprijatelja i iz ruku svih koji mrze na nas;

Učiniti milost ocima našim, i opomenuti se svetog zaveta svog,

Kletve kojom se kleo Avraamu ocu našem da će nam dati

Da se izbavimo iz ruku neprijatelja svojih, i da mu služimo bez straha,

I u svetosti i u pravdi pred Njim dok smo god živi.

I ti, dete, nazvaćeš se prorok Najvišega; jer ćeš ići napred pred licem Gospodnjim da Mu pripraviš put;

Da daš razum spasenja narodu njegovom za oproštenje greha njihovih,

Po dubokoj milosti Boga našeg, po kojoj nas je pohodio istok s visine;

Da obasjaš one koji sede u tami i u senu smrtnom; da uputiš noge naše na put mira.”

Svaka rečenica puna je duboke istine o jednoj prevladavajućoj stvarnosti: Bog je konačno došao! Vera je postala svetlost. Pun Svetog Duha, Zarija iz svog srca izliva radost sa melodijom o nameri i značenju Boga u telu, koji boravi među ljudima.

 

Četiri Ključne Tema Benediktusa

Plaćena cena da budemo slobodni

Stih 68: “Blagosloven Gospod Bog Jakovljev što pohodi i izbavi narod svoj.”

Bog nas je posetio, naglašavajući da ga je briga prema nama podstakla da se približi. Razlog Njegovog dolaska je naše otkupljenje, spasenje koje ima visoku cenu. On je došao da plati visoku cenu kako bi nas oslobodio od ropstva grehu.

Sila da sprovede spasenje je Njegova

Stih 69: “I podiže nam rog spasenja…”

Rog neke životinje simbol je njene snage, njene brutalne moći. Reći da je Bog podigao rog spasenja za nas znači da imamo Moćnog Spasitelja koji ima silu da završi ono što je započeo za nas.

Pobeda nad neprijateljima je osigurana

Stih 71: “Da će nas izbaviti od naših neprijatelja i iz ruku svih koji mrze na nas” (što je ponovo naglašeno u 74. stihu).

Zarijin fokus je praktičan i duhovan: Bog će izbaviti svoj narod od bilo kog tiranina. Ali što je još važnije, Bog će nas izbaviti od gorih neprijatelja: greha i smrti, pakla i demonske moći. Ovaj Nebeski Heroj neće imati problema da za nas pobedi ove neprijatelje.

Osigurano je brisanje svih greha

Stih 77: “Da daš razum spasenja narodu njegovom za oproštenje greha njihovih.”

Zarija nam govori da Bog nije posetio ovu planetu samo da bi video kako smo. On je znao kako smo. Zato je i došao! Mi smo u nevolji i On je došao da nas spase. To je razlog za Božić.

 

Ispunjenje Proročanstva

Zarija jednostavno ne može da prestane da slavi Boga koji ispunjava svoja obećanja. Sve što je rekao da će uraditi, On je počeo da ostvaruje. Zarija naglašava da Bog ispunjava sve “kao što govori ustima svetih proroka svojih od veka” (stih 70), da Bog pamti svoj sveti zavet, kojim “se kleo Avraamu ocu našem” (stihovi 72 i 73).

Zarija govori da nešto odvaja Boga od svih ostalih takmičara. On uspostavlja svoje Gospodstvo tokom vremena za nas, obavezujući se obećanjima koja prolazak vremena nikako ne poništava. Neko je brojao i ima više od 456 unapred datih znakova u Starom zavetu da bi se Mesija pravilno identifikovao. Ko ih sve ispunjava do današnjeg dana? Jedan i jedini Sin živog Boga, Isus Hristos. Bog čini ono što je rekao, u svoje vreme i na svoj način, Njemu na slavu i za naše dobro. Neka je slava Njegovom imenu!

 

Sposobnost Transformacije

Pokrenut Svetim Duhom, Zarija nam govori šta ovaj Mesija donosi onima koji Ga veruju i slede. Nastaje duhovna transformacija, stih 74., “da Mu služimo.” To će biti emotivna transformacija, “da mu služimo bez straha” (74. stih). To će biti i promena u ponašanju, stih 75.: “I u svetosti i u pravdi pred Njim dok smo god živi.”

Toliko mnogo ljudi živi u tihom očajanju. Oni se bore za egzistenciju u začaranom krugu uzaludnosti, pitajući se kakve veze sve to ima. Ali stari sveštenik vidi kraj svemu tome u Božjem Izbavitelju, koga znamo kao Isusa Hrista.

On je došao da bismo mi, koji smo bili izgubljeni u grehu, mogli da se podignemo u službu Bogu.

On je došao da bismo mi, koji smo služili drugog gospodara, mogli da služimo Bogu našem Stvoritelju.

On je došao kako bismo mi, koji smo strahovali od susreta s Bogom, mogli da se pomirimo s Njim.

On je došao da bismo mi, koji smo osećali da naš život nema nikakvu svrhu, mogli da imamo izobilni život.

On je došao da mi, koji nekada nismo mogli da ugodimo Bogu, možemo da Mu budemo ugodni zauvek.

On je došao da mi, koji smo nekada bili linesveti, možemo da imamo život koji je usklađen s Njim i Njegovim putevima.

To je sposobnost transformacije koju smo dobili Hristovim dolaskom na zemlju.

 

Neuporediv Uticaj

Zarijin solo završava se konačnim izlivanjem slave o Svetlosti koju Bog usmerava na ovaj svet. On koristi tri veoma slikovite rečenice kako bi nam pomogao da osetimo uticaj Božjeg dolaska:

Istokom nebeske Svetlosti

Stih 78: “po kojoj nas je pohodio istok s visine.”

Konačno, sunce je probilo horizont mračnog sveta! Prevod Biblije Lujo Bakotić: “po kome nas istočno Sunce pohodi s visine.”

Kraj beznadežnog življenja

Stih 79: “Da obasjaš one koji sede u tami i u senu smrtnom.”

Ova slika prikazuje nekoga ko čeka izvršenje smrtnog kaosa, beznadežnosti, nestaje, izvan svake ljudske moći spasavanja. A zatim iznenada – svetlost i sloboda.

Vođstvo ka divnom kraju

Stih 76., drugi deo: “Da uputiš noge naše na put mira.”

To je razlika koju Isus Hristos stvara. Kada On dođe u vaš život, senke beže. Kada On dođe, vi se oslobađate iz tamnice – zauvek. Kada On dođe, naše noge hodaće putem mira s Bogom. To je neuporedivi uticaj Isusa Hrista!

 

Nikada Nešto Slično

Ovo je pesma jednog starca koji je držao čudesno dete u svom naručju i razmišljao o seizmičkoj promeni koja se događala tokom njegovog života. Ništa takvo nikada se nije dogodilo i Zarija je morao da peva.

 

Ali nemojte da propustite poentu njegove pesme. Bog nas je posetio u ličnosti Isusa Hrista. Danas taj isti Božanski Posetilac dolazi i kuca na vrata vašeg srca. Možete li da čujete zvuk Njegovog prisustva, tu, u vašem srcu? On strpljivo stoji kod vrata, čekajući da otvorite i pozovete Ga da uđe. Hoćete li vi, kao stari Zarija, ostaviti sve i pružiti Mu dobrodošlicu u vaše srce? Ili ste previše zauzeti da biste imali vremena za Isusa?

Primite Isusa u vaše srce; neka to bude vaše iskustvo.

 

IZDVAJAMO:
Život sa Alchajmerovom bolešću

Da činiš što je pravo

Kada je neko koga volite povređen

Rođenje koje je promenilo svet

Da li je gnev uvek i greh?

 

👂 POSETI NAŠ YOUTUBE KANAL “BIBLIJA UČI”
➡️➡️ KLIKNI NA OVAJ LINK: https://bit.ly/38UtmKg