Sudbina kovčega zaveta vekovima je zaokupljala teologe, studente Biblije i arheologe. Osamnaeste godine svoje vladavine judejski kralj Josija naredio je da se kovčeg zaveta vrati u hram u Jerusalimu (2. Dnevnika 35:1-6; uporedi sa 2. Carevima 23:21-23). To je i poslednji put da se u Bibliji pominje mesto na kome se kovčeg nalazi.
Četiri godine kasnije, vavilonski car Navuhodonosor osvaja Jerusalim i pljačka hram. Vraća se posle nepunih deset godina, uzima ono što je preostalo u hramu i spaljuje ga zajedno sa celim gradom. Šta se dogodilo sa kovčegom? Da li ga je Navuhodonosor odneo? Da li je izgoreo zajedno sa Jerusalimom? Ili je možda odnesen i sakriven na sigurno mesto, što se očigledno desilo u vreme vladavine Solomunovog sina Rovoama kad je faraon Sisak opljačkao hram (kažem „očigledno“ jer da je Sisak odneo sa sobom i kovčeg, zašto bi Josija tražio od levita da ga vrate u hram?
Da je kovčeg završio u Egiptu, kao što se to dešava u filmu „Indijana Džons i otimači izgubljenog kovčega“, ne bi više bio u posedu levita).
Postoji 6 najpoznatijih teorija o njegovoj sudbini i mogućem mestu gde bi mogao biti:
- Nestanak nakon razaranja Jerusalima (586. p.n.e.)
Jedna od najčešće prihvaćenih teorija jeste da je Kovčeg zaveta nestao kada su Vavilonci pod carem Nabukodonosorom razorili Jerusalim 586. godine pre Hrista. U Bibliji se ne pominje da su Vavilonci odneli Kovčeg, što je čudno s obzirom na njegov značaj. Moguće je da su ga sveštenici sakrili pre napada.
- Etiopijska teorija
Prema etiopskoj tradiciji, Kovčeg se nalazi u crkvi Svete Marije na planini Cion u Aksumu, Etiopija. Etiopska pravoslavna crkva tvrdi da ga čuva jedan čuvar (monah) koji je jedini dozvoljen da ga vidi. Međutim, nikada nije bilo zvanične potvrde ili naučne provere ove tvrdnje.
- Skriven u podzemnim odajama Jerusalimskog hrama
Neki veruju da je Kovčeg zaveta sakriven u tajnim podzemnim tunelima ispod Jerusalima, možda ispod Brda hrama. Ova teorija se zasniva na drevnim jevrejskim tekstovima i nekim arheološkim istraživanjima koja sugerišu postojanje neotkrivenih odaja ispod Brda hrama.
- Premešten u Egipat
Postoje spekulacije da su Leviti mogli skloniti Kovčeg u Egipat, možda u Tanis ili neko drugo sveto mesto, kako bi ga zaštitili od Vavilonaca. Ovu teoriju zastupaju pojedini istraživači koji pokušavaju da povežu biblijske i egipatske izvore.
- Skriven u Jordanskoj pećini
U spisima iz 2. Makavejske knjige (nehkanonska knjiga za protestante) stoji tvrdnja da je prorok Jeremija sakrio Kovčeg u pećini na planini Navu (današnji Jordan), kako bi ga zaštitio od razaranja Jerusalima.
- Teorije o Vatikanu i tajnim arhivama
Neki veruju da je Kovčeg možda pronađen i da ga krije Vatikan, ali za to ne postoje dokazi – samo spekulacije.
U svakom slučaju, Kovčeg zaveta ostaje jedan od najvećih biblijskih misterija. Ukoliko bi ikada bio pronađen, to bi bio jedan od najznačajnijih arheoloških nalaza u istoriji.
Značaj Kovčega zaveta u Bibliji
Kovčeg zaveta je bio najsvetiji predmet u Izraelu, simbol Božje prisutnosti i Njegovog saveza sa narodom. Opisan je u 2. Mojsijevoj 25:10-22, gde Bog daje uputstva Mojsiju da ga napravi od akacije, obloženog zlatom, sa dva heruvima na poklopcu (koji se zvao „Pomirilište“ ili „Tron milosti“). Bio je čuvan u Svetinji nad svetinjama u Šatoru sastanka, a kasnije u Solomunovom hramu.
Šta je bilo u Kovčegu zaveta?
Prema Jevrejima 9:4, u Kovčegu su bile tri stvari:
- Dve kamene ploče – Deset Božjih zapovesti koje je Bog dao Mojsiju na Sinaju ( Mojsijeva 31:18).
- Zlatna posuda s manom – Hrana kojom je Bog hranio Izraelce u pustinji ( Mojsijeva 16:32-34).
- Aronov procvetali štap – Dokaz Božjeg izbora Aronovog sveštenstva nakon pobune Koreja ( Mojsijeva 17:1-10).
Pored Kovčega stajao je „Knjiga zakona“ (5. Mojsijeva 31:26) – kompletan Mojsijev zakon, koji je bio svedočanstvo protiv Izraela ako se udalji od Boga.
Poruka Kovčega zaveta za nas danas
- Božji zakon je temelj istinske vere
Kamene ploče simbolizuju Božji moralni zakon, koji nije ukinut, već ispunjen u Hristu (Matej 5:17). Danas se ne spasavamo kroz zakon, ali on pokazuje Božji karakter i vodi nas Hristu (Galatima 3:24).
- Bog brine za svoje ljude
Manna u Kovčegu podseća da je Bog naš provajder. Isus je rekao:
➡️ „Ja sam hleb života“ (Jovan 6:35) – On nam daje duhovnu hranu.
➡️ „Ne brinite se za sutra“ (Matej 6:31-33) – Vera uklanja brigu o materijalnim stvarima.
- Bog bira i osposobljava svoje sluge
Aronov štap koji je procvetao pokazuje da Bog potvrđuje one koje On pozove.
➡️ Danas, svi vernici su „carsko sveštenstvo“ (1. Petrova 2:9), ali služba treba da bude vođena Duhom Svetim, a ne ljudskim ambicijama.
- Pomirilište – Isus Hristos je jedini put ka Bogu
Kovčeg zaveta imao je poklopac, „Pomirilište“ (hebrejski: kapporet), gde je prinošena krv žrtava za otkupljenje greha.
➡️ Isus je postao naše „Pomirilište“ (Rimljanima 3:25) – Njegova krv nas čisti i daje nam pristup Bogu.
Šta Bog želi od nas danas?
- Da živimo u veri – Umesto da tražimo fizičke simbole Božjeg prisustva (kao što je Kovčeg), Bog danas prebiva u nama kroz Svetog Duha ( Korinćanima 6:19).
- Da sledimo Njegov zakon ljubavi – Isus je rekao da je najveća zapovest ljubiti Boga i bližnjeg (Matej 22:37-40).
- Da verujemo u Hrista kao našeg Pomiritelja – Spasenje je u Njemu, ne u religioznim obredima ili simbolima (Dela 4:12).
- Da se uzdamo u Božiju brigu – Kao što je Bog brinuo o Izraelu u pustinji, On i danas brine o svakome ko Mu veruje (Filipljanima 4:19).
Zaključak
Kovčeg zaveta bio je simbol Božje prisutnosti, ali danas Hristos ispunjava njegovu svrhu – On je naš Zakonodavac, Providnik, Prvosveštenik i Pomiritelj. Bog danas ne traži da tražimo Kovčeg, već da živimo po veri u Njegovog Sina, koji nam daje spasenje, mir i sigurnost u svetu punom nesigurnosti.
Autor: mr Zoran Marcikić
Izdvajamo:
Depresija – izazov mentalnog zdravlja
Bolji način molitve – molite se kao Isus
👂 POSETI NAŠ YOUTUBE KANAL “BIBLIJA UČI”
➡️➡️ KLIKNI NA OVAJ LINK: https://bit.ly/38UtmKg